Doprovod u porodu


 "Ženy i partneři potřebují u porodu pomoc a citovou podporu. Velký díl si mohou poskytnout sobě navzájem."

Pro partnera, jehož k ženě váže citové pouto je ale zárověň nesmírně těžké zachovávat, klid a odpoutat se od strachu.Z těchto důvodů každá rodící žena potřebuje nejen partnera, ale také pečující zkušenou osobu, která jí může klidně a obratně podporovat a svou stálou přítomností zároveň uklidňovat jí tak i partnera." 

Marshall H. Klaus, John H. Kennel a Phyllis H. Klaus 


Můj aktivní doprovod začíná ukončením ženina 37týdne těhotenství, kdy začínám držet tzv. porodní pohotovost. Ženě jsem k dispozici 24 hodin, 7dní v týdnu. Nejen abych vyjela za ženou k porodu, ale i proto, abych se ženou mohla sdílet její aktuální stav a mohla ji kdykoli podpořit.

 U samotného porodu poskytuji ženě ve spolupráci se zdravotníky takovou míru podpory, aby se mohla plně ponořit do porodního procesu. Proto má veliký význam se v předporodní přípravě věnovat porodnímu přání. U porodu využívám podpory reboza, masáží, vany a vody, ženské napářky, aromaterapie a dalších podpůrných prostředků.

 Protože je porod hluboký a velmi intenzivní proces, může u něj nastat mnoho nečekaných situací.  V případě, že z jakéhokoli důvodu dojde k tzv. císařskému řezu ať už plánovanému, či akutnímu, poskytuji i zde ženě, dítěti i partnerovi maximální možnost podpory, aby nemuselo docházet ke zbytečnému oddělení matky od dítěte.

Protože porodem nic nekončí, ale začíná, poskytuji i já následně  ženě, páru, rodině podporu během šestinedělí, kdy by měl být tento čas určen právě pro sžívání se s děťátkem, odpočinek a nabírání sil.